Často sa stretávam u ľudí, ktorí premýšľajú, že si dajú nalepiť autofólie s tými istými otázkami. Mne, ako montážnikovi, tieto veci prídu samozrejme, no uvedomil som si, že nie všetci ľudia sa zaoberajú fóliami.
Aj ja si rád nechám poradiť od ľudí, ktorí sa danej veci venujú. Často tak zistím úplne nové skutočnosti, ktoré mi neraz ušetria aj nejaké to euro.
ROZHODOL SOM SA VYVRÁTIŤ, RESP. VYSVETLIŤ 5 NAJVÄČŠÍCH MÝTOV O AUTOFÓLIÁCH
1. mýtus: Autofólie sa môžu lepiť iba v lete
Omyl. Fólie ako také, či už sa jedná o tónovacie fólie na sklá, alebo vinylové fólie na polep karosérie, sa môžu aplikovať aj v zime. To isté platí aj pre ochranné fólie na lak proti škrabancom a kamienkom.
Každý odborne vyškolený pracovník vie aké podmienky hlavne teplotné je potrebne dodržať, aby bol výsledok čo najlepší.
U nás v PALPRO platí pravidlo, že zákazník dostane hotové auto a nemusí zasahovať do fólií. Samozrejme je nutné, dodržať pár zásad prvé dni po aplikácií, aby si fólia tzv. sadla.
2. mýtus: Po nalepení autofólií si ich musím ísť dať dodatočne zapísať do technického preukazu.
Omyl. Pokiaľ sa jedná o tónovacie fólie na sklách, tak ku každému automobilu je vystavený certifikát o odbornej spôsobilosti danej fólie (ľudovo nazývaný kartička). Ten je potrebný nosiť v aute (pri papieroch od auta).
Pokiaľ sa jedná o farebnú vinylovú fóliu nalepenú na časti karosérie, tak tu platí pravidlo jednej tretiny (niektoré zdroje uvádzajú 30%). To znamená, že pokiaľ polepená plocha karosérie nepresahuje 1/3 celkovej plochy na aute, tak sa táto zmena nemusí zapisovať do technického preukazu.
3. mýtus: Cez tmavé okná nie je vidno.
Omyl. Pokiaľ sa človek rozhodne pre tónovacie fólie, tak by sa určite mal poobzerať po kvalite. Ja to často prirovnávam k slnečným okuliarom. Keď si človek kúpi kvalitné slnečné okuliare, tak ho neobmedzujú pri nosení vo výhľade, už či pri silnom alebo menej intenzívnom oslnení.
Veľa ľudí je prekvapených, že dokonca aj večer je cez fólie vidno, hoci tam sú aj tmavšie odtiene. Samozrejme existuje viacero odtieňov, z ktorých si môže zákazník vybrať podľa svojho vkusu.
4. mýtus: Keď si dám autofólie na nové auto, prídem o záruku
Omyl. Pokiaľ si necháte nalepiť značkové fólie v renomovanej montážnej dielni, predajca vás nijako nesmie obmedziť na záruke (ale stále sa nájdu predajcovia, ktorí si takto naháňajú zákazky pre svojich známych, od ktorých dostávajú za to provízie). Netreba sa zľaknúť. Zákazník je pán a on má právo si vybrať.
Naša firma PALPRO sa zaoberá lepením fólií bez vyberania skiel. Z vlastnej skúsenosti vieme, že u 99% vozidiel nie je nutné nič rozoberať, aby bolo možné fóliu aplikovať na sklo bezchybne.
5. mýtus: Tmavé autofólie sú len módny výstrelok
Omyl. Často sa stretávam s názormi ľudí, že fólie na aute sú len o imidži a nemajú žiaden iný význam. O to viac ma potom poteší, keď za mnou príde zákazník, ktorý takéto pochybnosti mal a s úsmevom mi poďakuje, že sa nechal presvedčiť a dal si nalepiť fólie.
Často mi ľudia hovoria že teraz už nie je v aute tak horúco, resp. že nemusia púšťať klímu na taký výkon ako keď fólie nemali. Alebo tiež spomeniem, že ak sa použije najtmavší odtieň tónovacej fólie, tak z vonku nie je v aute nič vidieť. Zbytočne tak nelákam zvedavcov, aby si obzerali čo mám v kufri alebo na zadných sedadlách.
Ak mate ešte nejaké otázky ohľadom autofólií, pokojne nám ich napíšte na info@palpro.sk. Budeme sa snažiť čo najrýchlejšie vám na ne odpovedať.