Zdá sa vám, že vaše svetlá na aute slabo svietia? V tomto článku vám prezradím 3 základne triky, ako jednoducho a hlavne legálne, zvýšiť ich svietivosť tak, aby ste lepšie videli na cestu a pri tom neoslepovali protiidúce autá.
1. VYLEŠTITE ICH
Skôr ako sa začnete obzerať po lepších žiarovkách, ktoré majú vyššiu svietivosť, tak sa postarajte o to, aby sklá svetiel boli číre. Ak už začínajú matnieť/žltnúť tak ich vyleštite. Existujú na to sady s ktorými to zvládnete aj svojpomocne no treba rátať, že k tomu potrebujete minimálne vŕtačku a niekoľko hodín práce. Ak si na to netrúfate tak to zverte odborníkom. Nezabúdajte, že po vyleštení treba svetla „zakonzervovať“, ideálne špeciálnym UV lakom, je to dôležité hlavné preto, aby nám tie svetla znova po krátkej dobe nezačali matnieť.
Celý tento krok je veľmi dôležitý, pretože cez pekne číre sklá nám prechádza oveľa viac svetlá (niekedy je to aj o 50% viac) a taktiež aj teplo zo žiarovky. Tu je to vlastne začarovaný kruh. Matné sklá sa viac prehrievajú a tým pádom aj rýchlejšie matnejú. Takže toto nepodceňovať.
Cena za vyleštenie a nalakovanie špeciálnym UV lakom je u nás je 89€. Objednať sa môžete TU.
2. SKONTROLUJTE NASTAVENIE
Tento krok si síce nedokáže bežný motorista sám overiť, ale kontrola nastavenia svetiel sa pohybuje rádovo v cene 5-10€. Väčšina lepšie vybavených servisov vám to dokáže zrobiť aj na počkanie. Možno si poviete, že vy ste do nastavenia svetiel od nova nijako nezasahovali. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že niektoré typy svetiel sa dokážu rozladiť aj pri bežnej výmene vypálenej žiarovky. U nás preto aj po výmene žiarovky, pre istotu skontrolujeme nastavenie svetiel regloskopom. Ten nám rýchlo ukáže, jednak či je správne osadená žiarovka a aj to, či svetla svietia tam kam majú, aby sme nikoho neoslepovali.
3. VÝMENA ŽIAROVIEK ZA ÚČINNEJŠIE
POZOR. Pri tomto kroku sa nebavíme o výmene za iný typ žiarovky. Ak máme halogénové žiarovky tak ich meníme za halogénové ale účinnejšie s väčšou svietivosťou. Ak máme xenónové výbojky, tak tiež len za xenónové. Často sa na nás ľudia obracajú, že chcú vymeniť halogénové žiarovky za xenóny alebo LED. Toto neodporúčame. Áno xenón aj LED majú lepšiu svietivosť no vo väčšine prípadov nebudú svietiť správne a dokonca ich nie je možné ani dodatočne nastaviť. Nehovoriac, že potom budú také svetla každého oslepovať.
Tiež neodporúčame meniť výkon žiarovky. Dnes výrobcovia áut počítajú káble na presný výkon. Takže ak vymeníme 55W žiarovky za 100W tak je dosť možné, že si poškodíme kabeláž v aute a ešte riskujeme požiar!
Z vlastnej skúsenosti sa nám osvedčila značka OSRAM a ich žiarovky Night Breaker. Výrobca tam udáva lepšiu svietivosť až o 130-150%. To sa nám aj potvrdzuje pri kontrolnom meraní LUX metrom na regloskope. Takéto žiarovky sú síce drahšie, no ten pocit keď vidím aj na mokrej ceste je super. Tieto žiarovky majú výrobcom udávanú kratšiu životnosť, takže nám padne vhod ak je auto vybavené denným svietením, aby sme si ju čo najviac predĺžili.
Toto sú tri základné, jednoduché a relatívne lacné kroky ktoré nám zabezpečia, že naše klasické svetlá budú svietiť lepšie a nebudú nikoho oslepovať. Takéto svetla majú aj výrazne dlhší lúč ktorý nás môže ochrániť pred kolíziou. Odporúčam dodržať aj postupnosť krokov ako sú popísane. Takže svetlá musia byť v prvom rade čisté, potom správne nastavené a ak toto spĺňame tak sa môžeme obzerať po lepších žiarovkách.
MOŽNOSTI NA VÝMENU
Ak máte len klasickú parabolu v ktorej je halogénová žiarovka, tak tam nestrkajte žiaden iný typ, len halogénovú žiarovku. Fakt, do teraz som sa ešte nestretol s ničím, čo by sa dalo používať bez toho, aby to neoslepovalo protiidúce autá.
Ak máme svetlo v ktorom je šošovka (čočka) tak tú sa dá použiť adekvátna náhrada namiesto halogénu, xenón alebo LED, ale určite to treba dať skontrolovať pomocou regloskopu. Samozrejme treba rátať s tým, že takáto úprava nie je legálna a určite to neprejde cez STK.
TIP na záver: Svetlá udržiavajte čisté. Občasné navoskovanie alebo ošetrenie nanokeramikou svetlám len prospeje a vy si budete vychutnávať jazdu v noci.